Hack Day a Hack The World - Nethemba

BLOG

Hack Day a Hack The World

Rád by som informoval o dvoch zaujímavých projektoch, ktoré dávajú priestor prejaviť sa šikovným ľudom a čo je dôležité, oba tieto projekty pokladám za prospešné pre našu spoločnosť.

Prvým projektom je akcia Fair-play Hack Day. Aliancia Fair-play disponuje úžasným otvoreným portálom Datanest, ktorý predstavuje najkompletnejší archív dát získaný od štátnych úradov, samospráv a ministerstiev. Obsahuje realizované štatné zákazky, obsadenie úradov, financovanie politických subjektov atď. Všetky tieto dáta je možné verejne stiahnuť v XML formáte a realizovať “data-mining”, či rôzne zaujímavé korelácie (napríklad so sociálnym obchodným registrom) a automatizovaným spôsobom odhaľovať korupciu, nekalé politické praktiky, silu “politických známostí” atď. Osobne si myslím, že projekty vytvorené nad Datanestom môžu predstavovať úplne novú generáciu sofistikovaných prostriedkov na kontrolu štátnej sféry. Vzhľadom na potenciál týchto projektov, nech to znie v súčasnej dobe akokoľvek absurdne, si myslím, že by takéto projekty mali byť dotované rovno Úradom pre verejné zaobstarávanie, ktorý realizuje samotnú kontrolu štátnych zákazok. Samozrejme otázne, či potom bude zachovaná nezávislosť a neovplyvniteľnosť výsledkov samotného dataminingu/korelácií.

Druhý zaujímavý a na Slovensku zrejme tiež jedinečný projekt spúšťame v našej spoločnosti s názvom “Hack The World – Prelom technológiu, napíš opensource a získaj odmenu!“.

Cieľom je praktický demonštrovať zneužitie masívne používaných verejných technológií a prinútiť ich výrobcov nahradiť ich bezpečnejšími. Obzvlášť v prípade technológií, kde sú už verejné známe zraniteľnosti a ich výrobcovia napriek tomu tento fakt ignorujú a priamo ohrozujú súkromie používateľov danej technológie.

Dôvodov, prečo sme sa rozhodli spustiť uvedenú akciu je viacero:

1. máme všetci radi opensource, ktorý denne používame

2. máme radi bezpečné technológie

3. sme nadšení z hackerspace komunity (nielen v Bratislave a v Prahe)

4. bohužiaľ nemáme čas sa týmto projektom naplno venovať, pokladáme ich ale za zaujímave a dôležité, preto sme ochotní ich finančne podporiť

5. (nebudem zapierať) promo dôvody – investovať do zaujímavého bezpečnostného výskumu ako formy mediálnej propagácie nám príde zmysluplnejšie ako investovať do konvenčnej masovej reklamy

Pevne verím, že šikovní ľudia sa nájdu a zúčastnia oboch týchto projektov.